Jak na novoroční předsevzetí

Jak na novoroční předsevzetí

Sám to moc dobře znám, dělal jsem to dlouhá léta také, psal jsem si seznamy věcí, které bych v novém roce chtěl jinak. A nechápal jsem, proč se mi ne a ne vydařit ty věci navždy změnit. Odpověď je snadná, bylo toho moc, chtěl jsem:
1. začít cvičit
2. přestat jíst sladkosti
3. neztrácet tolik času u počítače
4. jíst zdravě
5. vstávat dřív
6. být pilnější a pracovitější
7. a další a další
Celkem rozumné požadavky, dobrá přání. Než jsem si uvědomil, že je to vesměs opak toho, co jsem dělal celý rok.

Představte si se mnou následný scénář, je 31. 12., napsal jsem si dlouhý seznam a těším se, že od nového roku bude jinak. Ovšem oslava Silvestra trochu protáhlo, takže vstát 1. 1. brzy není reálné, když jsem na Silvestra slavil do 5. Nevadí, zkusím to zítra. Vstávám kolem 12. po náročné noci, udělám si snídani, cereálie a mléko, sním je, a sakra, chtěl jsem jíst zdravě, zapomněl jsem si koupil ovoce a bio jogurt, nevadí, určitě zítra. Kolem 14. hodiny se tedy rozhodnu pracovat, jsem unavený a tak mi to moc nejde, radši si pustím něco na YouTube.

Jsem demotivovaný, dám si kousek čokolády, to mi vždycky pomůže, ještě že mi zbyla, jen ji dojím a další už si tento rok nepořídím. Zpátky k práci, jen se dodívám na video, a další, reklama na fitko, vzpomenu si, že jsem chtěl cvičit, udělám si pár kliků, bolí mě záda, špatně jsem se vyspal, nebudu se namáhat, nic se nemá přehánět, tak si sednu zpátky k práci, už je 16 hodin. To je dost hodin, radši se podívám na seriál, ten mě pobaví a v dobré náladě se mi bude pracovat líp, skončí, jsem ready. Zazvoní telefon, volá kamarád, jestli se nechci s ním jít podívat na ohňostroj, rád, přece nic lepšího nedělám. Po ohňostroji se dostanu domu v 10, no tak to už nemá cenu pracovat, tak snad zítra….

Scénář jsem samozřejmě trochu přehnal, ale je snadné porušit 1 věc ze 6 a pak postupně pouštět další a další věci, až se na to člověk vykašle úplně.

Mám řešení, stanovte si priority. Níže uvedený příklad je z mého života, podle toho, co se mi osvědčilo.

1. začít cvičit – jo, to opravdu potřebuji
2. přestat jíst sladkosti – to bych rád
3. neztrácet tolik času u počítače – to bych rád
4. jíst zdravě – to bych velmi rád
5. vstávat dřív – to je možná důležité
6. být pilnější a pracovitější – to bych velmi rád

Přepíšu si tedy seznam, na prvním místě je cvičení, tak od nového roku budu cvičit, znamená to, že si v prosinci koupím členství do fitka, abych tam od ledna mohl chodit. Na Nový rok se se zbytkovým alkoholem a plný odhodlání vydám do fitka, převléknu se a 5 minut běžím na páse, stačí mi to, úspěch, přiměl jsem se jít do fitka a začal jsem cvičit, zítra zvládnu 6 minut, můžu to pro dnešek skončit a radovat se, že jsem uspěl.
Takhle to budu usilovně dělat do konce února, slibuji vám, že pokud budete chodit několikrát týdně cvičit dva měsíce, vaše tělo si na to už natolik zvykne, že vás tam bude táhnout nevědomě. Od března už se mé tělo naučí chodit do fitka, už to bude podmíněný reflex a aniž bych o tom přemýšlel najednou tam prostě jsem.

Skvělé, teď se můžu soustředit na svou stravu, budu disciplinovaně chodit do fitka, vyškrtnu si jedno jídlo, které vím, že mi nedělá dobře; po několika týdnech si můžu odepřít další, všechno krok za krokem, hlavně, aby mi zůstalo nové nastavení.

Tímto způsobem se dá něco změnit, jedna změna za druhou, ne všechny najednou, zmatení, vzdání se a odložení životních změn na příští rok.

Přeji vám to nejlepší do nového roku, hlavně ať vy jste lepší. Buďte svědomití, dávejte si taková předsevzetí, která můžete splnit a pak se radujte z toho, co jste dokázali!

Pokud neustále s něčím bojujete a nejde vám to přenastavit, obraťte se na kouče, který vám s tím rád pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *