Sebehodnota – vážíte si sami sebe?

Sebehodnota – vážíte si sami sebe?

Dnes u mě byl Marek, bavili jsme se o tom, že má strach v určitých situacích. Neví, jak se správně zachovat, že ho ten strach paralyzuje a omezuje. Začal jsem se vyptávat, z čeho ten strach má, proč to tak je. V jakých situacích se projevuje a v jakých ne.

Kámen úrazu, tento strach byl spojený s jeho sebehodnotou. Marek měl totiž strach, že když se nepodřídí ostatním, tak si ho nebudou vážit, opak je ovšem pravdou.

Vysvětlil jsem Markovi, že pokud on má vždy čas, pak jeho čas není pro potenciální partnerku Evu cenný. Eva si může naplánovat svůj týden dle svých představ a když jí náhodou zbyde čas, Marek se rád přizpůsobí. Pro Evu to vesměs znamená, že si nemusí dělat čas na Marka, ale musí se přizpůsobit tajemnému Timovi, pokud se s Timem chce stýkat. Láká ji to, že je nedostupný. Tim si totiž svého času váží a nabídne Evě rande pouze v pátek, na které ona buď přistoupí nebo se neuvidí.

Názorně vám vysvětlím rozdíl mezi Timem a Markem. Je malý, ale zásadní. Oba muži sedí doma a čtou si, když Markovi zazvoní telefon, zváží zda to, co dělá, je důležitější než rande s Evou, no ovšem, že ne, tak rychle nasedne do auta a žene se za ní.

Zatímco, kdyby Eva zavolala Timovi, Tim je zaneprázdněný, chce si ten večer dočíst knížku, to je pro něj prioritou; čas, který on věnuje sobě. Evu to štve, že Tim má na práci jiné věci, než se jí věnovat. O to víc Eva usiluje o to, aby spolu mohli trávit čas.

A právě to, že si oba na sebe najdou čas, musí udělal kompromis, je přitažlivé.

Marek řešil vztah s Evou, o kterou nedávno přišel, po našem sezení, ale věděl, že tím, že dával Evu na první místo a ne sebe, ji odradil.
Uvědomte si, co je pro vás důležité, čeho vy chcete dosáhnout, o co usilujete. Když budete mít nějaký pevný cíl, lidi se rádi přizpůsobí a budou s vámi spolupracovat…dokonce k vám vzhlížet. Pokud se ovšem rozdáváte, tak vás ostatní oberou o všechno, co máte a když už nemáte, co dát, vynadají vám.

Sebehodnota se dá vyjádřit následně: Je můj čas cenný? Nemarním ho zbytečnostmi? Nepodřizuji se příliš ostatním?

Příště, až budete cítit, že se okrádáte o svůj čas, svou sebehodnotu; pozastavte se a řekněte si: zasloužím si víc, vážím si svého času, mám se rád.

Nebo se objednejte ke mně a podpoříme vaši sebehodnotu společně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *