Jak si správně nastavit priority

Jak si správně nastavit priority

Na Silvestra si hodně lidí dává předsevzetí, že by chtělo něco v životě změnit. Menší množství z nich si  uvědomuje, proč tu změnu chce, jaký dopad ta změna bude mít na jejich životy a jaké jsou dlouhodobé důsledky této změny. Pokud nevidíte takzvaný „big picture“ neboli vyšší smysl, tak potom jakkoliv pozitivně myšlená změna nebude mít ten správný dopad.

Další, v co pevně věřím je, že předsevzetí se nemusí dělat pouze na Silvestra. Ba naopak, je lepší se rozhodnout žít jinak třeba na jaře, když se dny prodlužují, oteplují, všechno kvete a je krásná atmosféra. Samozřejmě, ať už tento příspěvek čtete kdykoliv, zamyslete se nad tím, co byste v životě chtěli změnit a co jste pro to ochotni obětovat.

Optimální je najít si životní cíl a pak ho pěkně rozporcovat. Tento cíl musí být něco, co opravdu chcete, po čem opravdu toužíte, vaše poslání. Když si stanovíte hodnotný životní cíl,  bude vás mrzet, když nebudete plnit potřebné kroky, abyste se k tomu cíli dopracovali. Použiji svůj životní cíl jako příklad. Můj životní cíl je zabezpečit sebe a rodinu. Chtěl bych, aby o moje děti a partnerku bylo dobře postaráno, až nebudu moci pracovat nebo tady třeba už nebudu. A tak jako překlady mého pradědečka se ještě tisknou a naše rodina z toho něco málo má, tak i já bych chtěl něco po sobě zanechat, co bude mít hodnotu pro mé pozůstalé.

Ze životního cíle je pak dobré udělat pětiletý cíl. Říká se, že pět let je maximální doba, co si dokážeme alespoň částečně představit, delší doba je pro nás už příliš abstraktní. Zpátky k cíli, ze svého cíle se zaměřte na prvních pět let. Co je potřeba v následujících pěti letech udělat, abyste splnili svůj životní cíl? Když je pro mě životní cíl zabezpečit rodinu, vyplývá z toho, že musím pracovat na svých webových stránkách, YouTubu a další propagaci, aby se o mně lidi dozvěděli. Také nesmím opomenout své vzdělávání, abych měl, co nabídnout.

Samozřejmě čím víc specifikujete svůj cíl, tím lépe k němu můžete směřovat. Je také potřeba si stanovit milníky, které jsou měřitelné. Na webových stránkách vidím návštěvnost, podle ní zjistím, zda mi na stránky chodí víc lidí, tak si můžu dát měřítko, každý rok ztrojnásobit návštěvnost svých webových stránek, to samé si stanovím pro YouTube. Vzdělávání pro mě znamená, že budu každý rok otevírat nové kurzy pro své studenty a zdokonalovat se v práci se svými klienty.

Z pěti let se zaměřte na první rok. Co je potřeba udělat tento rok, abyste se posunuli blíž ke svému životnímu cíli a pětiletému podcíli? Pro mě to je nastudovat si dostatek nové látky, abych mohl otevřít 8 nových zajímavých seminářů.

Pro většinu z nás je rok také ještě dlouhá doba, proto si rozdělte roční na cíle měsíční. Co je potřeba udělat během tohoto měsíce, abyste dosáhli svého životního cíle? Já osobně se chci naučit jedno nové téma, o kterém jsem ještě nepřednášel a které si myslím, že by pro mé studenty i klienty mohlo být přínosné.

Měsíc se dělí na týdny. Co je potřeba udělat tento týden, abyste se posunuli blíž ke svému životnímu cíli? To už nezní tak abstraktně, tady už dochází na lámání chleba. Buď opravdu chcete na sobě pracovat a v životě dosáhnout svého cíle či nikoliv. Opět příklad, který se týká mne, během týdne se chci věnovat minimálně 5 hodin vzdělávání a učení se nových věcí.

Ještě se dá váš nejvyšší cíl rozdělit na dny. Co je potřeba udělat DNES, abyste se posunuli blíž ke svému životnímu cíli? Vím, že jste po práci unavení, že pečování o rodinu a děti je náročné, ale také věřím, že i váš životní cíl je důležitý a že si najdete čas, abyste se k němu přiblížili. Minimum, co pro své vzdělání mohu udělat je, přečíst si kapitolu zajímavé knihy nebo si poslechnout nějakou přednášku dostupnou na internetu.

Slibuji vám, že když si vezmete tužku a papír, životní cíl si takto rozplánujete do etap a na začátku každého týdne si stanovíte, co je pro vás nejdůležitější a co chcete zvládnout, že se během pár měsíců váš život diametrálně změní a budete šťastní, že směřuje tím správným směrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *